Spor Yöneticiliği Bölümü

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu  “Spor Yöneticiliği Bölümü” merkezi yerleştirme sistemi ile öğrenci alan dört yıllık bir eğitim programıdır. Spor Yöneticiliği bölümünde İsteğe bağlı olarak bir yıl İngilizce hazırlık eğitimi verilmektedir.

Spor yöneticiliği bölümünde, yönetim bilimleri ve spor bilimleri dersleri yanında genel kültür dersleri verilmektedir.

Spor Yöneticiliği Bölümü; kamu ve özel sektördeki sporla ilgili kurumların yanı sıra spor endüstrisi, rekreasyon ve boş zamanların değerlendirilmesine yönelik hizmetler sunan organizasyonlarla, okullara ve üniversitelere hizmet verebilecek kalifiye insan kaynağını yetiştirmeyi amaç edinmiştir.

Spor Yöneticiliği Bölümünden mezun olanlar;

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatında ve spor federasyonlarında spor uzmanı olarak,

Amatör ve profesyonel spor kulüplerde değişik düzeyde yönetici olarak Özel spor işetmelerinde ve sağlıklı yaşam ve spor merkezlerinde yönetici olarak,  

Kamu kuruluşlarının ve yerel yönetimlerin ilgili kadrolarında, sportif faaliyetlerinin organizasyon ve uygulamalarının yürütücüsü olarak, 

Spor medyasının değişik kadrolarında ve turistik otel işletmelerinde serbest zamanı değerlendirme, spor organizasyonları düzenleme ve animasyon hizmetlerini yürütmek üzere görev alabilirler. 

Ayrıca pedagojik formasyon programlarını tamamlayabilen spor yöneticiliği mezunları Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak da görev yapabilmektedirler.